מסַפּרים שמִסתַפּרים…

מסַפּרים שמִסתַפּרים…

תספורת ראשונה

מכירים את המנהג שרווח בהרבה עדות בארץ, לפיו התספורת הראשונה שעושים לילד תהיה רק אחרי שימלאו לו שלוש?

אז קצת מסורת: הסיבה למנהג הזה היא הפסוק שאומר שעץ שנוטעים בארץ ישראל, אסור לאכול מפירותיו בשלוש השנים הראשונות. "וכי תבואו אל הארץ ונטעתם כל עץ מאכל וערלתם ערלתו את פריו: שלוש שנים יהיה לכם ערלים, לא יאכל; ובשנה הרביעית יהיה כל פריו קודש הלולים לה'" (ויקרא, יט, כד). ומכיוון שנאמר "כי האדם עץ השדה", אז בדומה לעץ, כך גם הילד – אסור לגזור את שערותיו בשלוש השנים הראשונות.

ואם מחפשים סימבוליקה – למנהג התספורת הראשונה יש שני טעמים עיקריים:
– התספורת מסמלת את היציאה הראשונה של הילד מתינוקות לבגרות – מהיותו תינוק שעוד לא יודע לדבר ולהתייחס לעולם שמחוץ לו עצמו, לילד שיכול לראות את האחר ולשוחח איתו.
– גזיזת השיער הופכת את הילד משעיר כמו עשיו, לחלק כמו יעקב, ובכך הוא נכנס לעולם התורה, עולמו של יעקב.

ומעבר למסורת, התספורת הראשונה – החלאקה – היא סיבה מצוינת למסיבה. יש אנשים שעורכים חגיגה בבית, יש כאלה שמתכנסים בבית כנסת ויש אחרים שעורכים חגיגה גדולה באולם שמחות. וכמובן, יש את חגיגות התספורת הראשונה בקבר רבי שמעון בר יוחאי בהר מירון, שנערכות בל"ג בעומר. בחגיגות התספורת הראשונה, נוהגים לכבד את המוזמנים בגזירת השערות. ואמנם התנ"ך מדבר רק על בנים, אבל רבים נוהגים לערוך חגיגה דומה גם לבנות.

ואם כבר עורכים מסיבה לציון האירוע, כדאי לתת לה את הכבוד המגיע לה, ולצלם. כי כשאתם מתעדים את התספורת הראשונה אתם מוסיפים עוד זיכרון מחויך לרצף הזכרונות הטקסיים-אישיים של החיים: ברית מילה, תספורת ראשונה, בר מצווה, חתונה.

אז אפשר לבקר אצלנו בסטודיו ולצלם את הילד לפני התספורת הראשונה, ולחזור אחר כך לצילומים של אחרי; ואפשר להזמין אותנו לצלם באירוע עצמו – כי זו הזדמנות מצוינת לסבתא או לדוד להצטלם עם תינוק פרוע שיער רגע לפני שהוא הופך להיות ילד מסודר.

ובכל מקרה – אנחנו מאחלים לכם ל"ג שמח!